Akce

Doprovodné programy k výstavám

 

 

Retrospektivní výstava Olbrama Zoubka na Pražském hradě

 

Na základě dohody s rodinou Olbrama Zoubka, respektive organizátory jeho výstvavy Retrospektiva v Jízdárně Pražského hradu (Listopad 2013 - březen 2014) jsme sestavili a zajišťovali kompletní doprovodné programy pro všechny věkové skupiny žáků i studentů. Stejně tak jsme zajišťovali každotýdenní komentované prohlídky pro nejširší veřejnost. 

 

 

Příklad nabídky workshopu pro střední školy: 

 

Od Adama a Evy přes Agamemnóna a Ifigenii až k postavám přátel a vlastních dětí, zpracovával známý sochař témata se zvláštní citlivostí. Program je koncipován tak, že představí studentům problematiku figurálního sochařství i námětů, které Zoubka inspirovaly. Prozkoumáme spolu ale i důležitý moment nedávných dějin: sejmutí posmrtné masky Jana Palacha roku 1969. Historie dotýkající se současnosti se nám stane východiskem vlastní tvorby reflektující téma občanské zodpovědnosti a umělecké svobody.

 

Studenti si nejprve projdou s lektorkou komentovanou prohlídku a mohou společně diskutovat o tématech svobody slova a občanské angažovanosti. Poté si vyzkoušejí sejmutí masky (impovizovaně z alobalu) a v závěrečné diskusi pak hodnotí svůj zážitek s pohledem  sami sobě do tváře.

 

čas: 75min

 

 

 

Pokud byste měli zájem oslovit nás s podobnou výzvou, obraťte se na e-mail: anezka@youmakeart.cz nebo telefonicky na +420 732 303 390, rádi s Vámi projdeme možnosti a navrhneme nabídku doprovodných programů. 

 

VII. Zlínský salón mladých 

 

Audioprůvodce najdeme v galeriích a muzejích již poměrně často, je to vlastně docela příjemný způsob, jak se rychle dozvědět základní informace o díle a záměru umělce. Z Krajské Galerie Výtvarných umění ve Zlíně nás oslovili s žádostí o vytvoření série audioguidů k přehlídce umělců nejmladší generace. Rozhodli jsme se, že tentokrát uděláme průvodnce trochu netradičně: k posluchačům na výstavě nemluvil teoretik nebo kurátor, ale naopak sám umělec, což - jak se domníváme - umožňuje lépe dílo pochopit a snad si umělce samého i trochu na dálku oblíbit. 

 

Nahrávky jsou každá jiná, osobitá, ačkoliv sledují určitá pravidla, stejně jaké díla ve výstavě. Dali jsme všem umělcům tři totožné  otázky, na které však mohli dle libosti a k dostupné úrovně kreativity odpovědět pod svém.

Ptali jsme se takto:

 

1) Popište, z čeho dílo vychází?

 

2) Naveďte, prosím, návštěvníka stručně k tomu, co chcete sdělit.

 

3) Prosíme o krátké představení sebe sama (studium, obecnější principy práce, atp.).

 

Na základě načtení kódu z každé popisky vystaveného díla, nebo po vyhledání příslušného očíslovaného „tracku“ v zapůjčeném přehrávači, bylo možné poslechnout si pár slov, které pro vás nahrál umělec sám. Příjemný poslech!

 

Příklady najdete na SoundCloudu Krajské Galerie ve Zlíně ZDE.

z5 nahoru